Cadde Dergisi
Bağdat Caddesi Mekan

Anneanneden İlhamla Big Mamma’s…

Big mamma’s ilk restoranını, Bursa Kükürtlü’de açtı. Ünü buradan ülke dışına taştı. Turist olarak ülkemize gelen gastronomi yazarının köşe yazısına, yaptığı İtalyan Pizzaları ile konu oldu. Yazar, satırlarında “‘Türkiye’de İtalyan pizzası yemek istiyorsanız Bursa’da Big mamma’s ta yiyebilirsiniz”. diyordu. Big Mamma’s, 2010 yılında İstanbul Ataköy’de bir restorana’ ilk markasını franchise olarak verdi.

1984 yılında Danimarka’dan Bursa’ya bir lezzet hikayesiyle başlayan Big Mamma’s, yolculuğu kısa sürede zincir restoran halini aldı. Kırmızı, Beyaz renkleri ile tanınan Big Mamma’s, Batman’da dahil olmak üzere, kısa sürede Türkiye’nin her yerine yayılarak 74 restoran açtı. Bursa’dan, Batman’a, Ankara’dan Gaziantep’e uzanan başarısının ardından ise farklı bir marka, franchise diyalogu oluşturmak yatıyor. Big Mamma’s gelen talepler üzerine, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da pek çok ülkede restoran açmayı hedefleri arasına aldı. Öte yandan Katar’da 12 şube açmayı da planlayan şirket yeni açılacak restoranlarında Türk personel çalıştırmayı ön şart olarak koyacak.

Markanın kurucusu Nihat Yıldız; ” Big Mamma’s Türkiye’de 31.000 m2 alanda hizmet veriyor 930 kişiden oluşan profesyonel kadrosu ile hergün kapılarını açıyor. Yıllık 222 Milyon ciromuz var. Türkiye içinde yeni şubeler açmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ancak gözümüz Avrupa’da. Markamızın rengi kırmızı ve beyaz, bu bir tesadüf değil amacımız bayrağımızı Avrupa’nın her ülkesinde dalgalandırmak ve ciddi döviz girdileri sağlamak. Almanya, Romanya ve İsviçre’de yeni şubeler açmayı planlıyoruz. Bu amaçla fizibilite çalışmaları yapıyoruz.” diyor.

Anneanneden gelen ilhamla Big Mamma’s…

Ülkemizin sayılı franchise markalarından olan Big Mamma’s adını Nihat Yıldız’ın anneannesinden alıyor. Yıldız bu konuda şunları söylüyor: “Beni anneannem büyüttü. Bu nedenle ondan çok eski bir kültürü öğrendim. Türk kültüründe misafir baş üstünde tutulur. anneannemin en çok dikkat ettiği şey misafirdi. Bunun önemini bana ve kardeşlerime o öğretti. Bende her şubemiz her mekanımız anneannemin evi gibi olsun, gelen herkes onun misafiri olsun istedim. Big Mamma’s’da müşteri her zaman haklıdır, her zaman birinci plandadır. İşte bu nedenle restoranlarımızın adı Big Mamma’s oldu.”

Farklı bir franchise anlayışı ile lider oldu.

Franchise denince akla kalın duvarlar zor şartlar akla geliyor. Bu nedenle pek çok firma Franchise olgusundan kaçıyor. Oysa Big Mamma’s uyguladığı farklı franchise kuralları ile yatırımcıların gönlünde taht kurmuş durumda. Big Mamma’s’ın franchise kuralları lokasyonlara göre değişiyor. Mamma’s da amaç yatırımcıları presleyip kazanç kapısı haline getirmek değil. Bunu yerine uygulanan esnek çalışma şartları ile markayı cazip hale getirip, yatırımcı marka arasında ki bağı güçlü hale getirmek. Böylece her aşamada birlikte hem marka, hem de yatırımcı kazanıyor. Big Mamma’s markasının kurucusu Nihat Yıldız, Franchise yöntemleri ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Biz çalışmaya Türkiye’de dev yabancı markaların Franchise rüzgarı estirdikleri dönemde başladık. Önümüzde iki yol vardı. Ya bu yabancı markalardan birinin franchise restoranı olacaktık. Ya da cesaret gösterip yerli Franchise veren bir marka olma yolunu deneyecektik. Ben ikinci yolu seçtim. Bunu yaparkende pek çok Franchise veren markayı inceledim. Bu çalışmadan öğrendiklerimle farklı bir franchise kültürü ortaya çıktı. Detaylara baktığınıda göreceksiniz ki Big Mamma’s franchise felsefesinde yatırımcı bir çok konuda özgürdür. Biz yatırımcı kazanç kapısı olarak görmüyoruz. Big Mamma’s sömüren değil kazandıran markadır.

Kazandıran Marka Big Mamma’s da farklı olan ne?

Big Mamma’s franchise felsefesinde çok farklı olgular var. Yapılan sözleşmelerde yatırımcının hakları her zaman ön planda tutuluyor. Buna örnek vermek gerekirse Big Mamma’s tedarik zinciri içinde piyasa fiyatları baz alınarak hareket ediliyor. Marka tarafından tarafından franchise restorana gönderilen tüm ürünlerin fiyat ve kalite olarak piyasa şartlarında olması zorunlu. Yapılan franchise sözleşmelerin de şubeler kendilerine gönderilen ürünlerin fiyatlarının yüksek olamsı yada kalitesi olamsı durumunda aradaki farkları Big Mamma’s’a fatura edebiliyor. Yani Big Mamma’s bir anlamda franchise firmaya tazminat ödüyor. İşte burumun yaşanmaması için Big Mamma’s kadrosunda profesyonel ve araştırmacı satın alma uzmanları bulunduruyor.

İlgili Mesajlar

‘Kürşat Başar’la Yemekli Sohbetler’ Zanzibar Zorlu’da…

Dilek Editör

Ev Dekorasyonunun Kalbi Sehpalar…

Dilek Editör

Mezzaluna’dan Kışa İtalyan Sıcaklığı Katacak Yeni Menü…

Dilek Editör

Yorum Yap