Cadde Dergisi
Bağdat Caddesi En Yeniler Mekan

Cadde’nin Muhteşem Şefleri…

Bağdat Caddesi denilince akla hemen alış veriş gelir, ne büyük haksızlık! Cadde, birbirinden leziz ve hem mekan hem de hizmet kalitesi olarak öne çıkan restoranlarıyla İstanbul’un yeme içme merkezlerinden biri aynı zamanda. Peki, her bir restoranda bizlere kendi favori lezzetlerimizi hazırlayanlar kimler? Yeni sayımızda Cadde’nin en popüler restoranlarından birkaçının şeflerini ziyaret ettik…

Vapiano ile Hayatı Hafife Al Uzun Yaşa

Bir İtalyan atasözüne göre ki o söz “Chi va piano va sano e va lontano’’dur, hayatı hafife alıp, daha huzurlu yaşayan insanlar, daha sağlıklı ve uzun bir ömür geçirirler. Bu nedenle Vapiano’nun yönetimi, şefleri ve çalışanları kendilerini ‘Vapianisti’ olarak tanımlıyor. Haftanın 7 günü her sabah, gelenekselleşmiş İtalyan lezzetleri, pizza, makarna, salata ve tatlılar konuklara servis edilmek üzere hazırlanıyor. İtalyan mutfağı Vapiano ile ayağınıza geliyor gelmesine fakat menüye baktığınız zaman “Acaba ne sipariş etsem?” diye kararsız da kalabilirsiniz. Çünkü Prosciutto Di Tacchino E Funghi , Insalata Di Rucola Con Parmigiano, Filetto Di Manzo Rucola gibi isimlerle karşılaştığınız da bir ufak dokunuşa ihtiyacınız olabilir. Yardımınıza Vapiano’nın deneyimli şefi, 20 yıldır İtalyan mutfağı üzerine çalışan İsmail Atıcılar koşuyor.  Vapiano self servis olduğu için, şef ile konuk arasında doğrudan iletişim kurulabiliyor. Bu iletişim sayesinde en bilgili kişiden tavsiye alabiliyor ya da seçtiğiniz yemeğin eklemelerini anında görebiliyorsunuz. Yazın salata çeşitlerinin kışın ise makarna çeşitlerinin ilgi gördüğü Vapiano’da aynı lezzeti aynı görüntüyü başka bir yerde bulamayacağınız yemekler var. Hatta bazı yemekleri Vapiano dışında görmeniz olanaksız. İsmail Şef ise karasız kalmamanız için yılların verdiği tecrübeyle öneride bulunuyor.

Şefin Favorisi: Scampi E Spinaci

Stalk Casual Kitchen ile Doğal Tatları Keşfedin

Son zamanlarda sosyal medyada “stalk ve stalker” gibi kelimeler çok popüler olmasına karşın, “Stalk Casual Kitchen” ismini, yaptığı yemeklerde kullanılan bitki ve sebzelerin kök ve saplarından almış. Stalk Casual Kitcheni kelime anlamı olarak gündelik mutfak anlamına geliyor. Herhangi bir mutfak anlayışına bağlı kalmadan global tatları, yerel ürünlerle birleştirip lokal olarak aynı gün hazırlar ve aynı gün misafirlerine sunan restoran, lezzet konusunda oldukça iddialı. Stalk tatlı dolabından, stalk şaraba, stalk kokteylden, atıştırmalıklara kadar her şeyi tatmak mümkün. Envai çeşit yemeğin arkasında ise Cadde’nin belki de en genç şefi Mustafa Özdemir var. Şef, henüz 26 yaşında olmasına rağmen 10 yıldır mesleğin içinde. “Dana Kaburga ve Kuzu İncik imzamızın bulunduğu yemekler’’ diyor. Rasyonel fırının kullanılması yemeklere ayrıca bir tat veriyormuş. Örneğin bir kaburga düşük ısı ve ağır ateşte 6 saat boyunca pişiyor ve bu fırın ipeksi bir tadın oluşmasına neden oluyor. Lokum tadında lezzet arayanların bu farktan hoşlanacağını düşünüyoruz. Genç şef, dinamizmine dayanarak Tütsülenmiş Somonu favorisi olarak gösteriyor. Sevgili okuyucularımız hatırlar, Lübnan bayrağında bir ağaç var. Evet… Sedir Ağacı. Tütsülenmiş Somon, kare şeklinde kesilmiş sedir ağacının üstünde pişiyor. Yemeğe lezzetini veren tat ise bu şekilde balığın içine doğal bir şekilde sinmiş oluyor.

Şefin Favorisi: Tütsülenmiş Somon

Cadde’nin Meksika Usulü Yerlisi: Ranchero

Ranchero, “Meksika yerlisi” anlamına geliyor. Mekânın işletmecilerinden dekorasyonuna, ambiyansından sunduğu lezzetlere kadar gerçek bir Meksikalı olduğu vurgusunu en iyi yansıtan isim olacağı düşünülüp konulmuş. Mekân, kökleri Aztek ve Mayalara uzanan binlerce yıllık Meksika mutfağından en orijinal lezzetleri misafirleriyle buluşturuyor. Masada tek başınıza oturup Fajita’nızı yerken asla kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. Mekânın sunmuş olduğu ambiyans sayesinde Fuentes, Paz, Rulfo gibi edebiyatçılar size eşlik ediyor. Fajita demişken… Türkiye’nin en iyi Fajitası adreslerinden biri burası olabilir. Ranchero’ya gelen misafirlerin favori yemeği olarak Enchiladas Chilangas öne çıkıyor. Meksika mutfağının olmazsa olmazı Tortilla ekmeği arasında, yer fıstığı püresi, eritme peynir, acılı chilaca sos ile sotelenen tinga et, tinga tavuk veya kıymanın olduğu, üzerinde ve yanında Ranchero’nun özel patentli sosları ile servis edildiği bir yemek bu. Denemeyenler üzülebilir.

Şefin Favorisi: Enchiladas Chilangas

Happy Moon’s ile Mutluluk Veren Lezzetler


Eklektik bir menü yapısına sahip olan Happy Moon’s Türk, İtalyan, Meksika, Amerika ve lokal lezzetlerinden oluşan menüsüyle 200’ün üzerinde çeşide sahip. Menüler oluşturulurken türlü türlü damak zevkleri düşünülerek hazırlanan özel sos ve baharatlar lezzetlere eşlik ediyor. Kahvaltı tabağından gün içerisindeki atıştırmalıklara, salata, burger, pizza ve geniş ana yemek alternatiflerinden, tatlılara kadar tüm seçenekleriyle Kocaman Mutluluklar sloganıyla konuklarına sunuyor. Küçük yaşlardan itibaren mesleğin içinde yer alan Şef Servet Kekeç, Happy Moon’s’un mutluluk veren lezzetlerini “Bol içerikli, zengin menü. Büyük porsiyon, uygun fiyat” şeklinde özetliyor. Mekanın Meksika mutfağı ağırlıklı bir dünya mutfağı restoranı olduğunu belirterek özellikle Brutto’nun çok meşhur olduğunu da eklen şef, Asparagus’u ise tavuk ve kuşkonmazın buluştuğu mükemmel lezzet olarak tarif ediyor.

Şefin Favorisi: Asparagus

Cafe Cadde’de Dana Kaburga Bir Başka

Mekanın, dünyanın en önemli gezgin sitelerinden Trip Advisor’ın kullanıcı yorumları sonucunda “Mükemmellik Sertifikası” sahibi oluşu, misafirlerini mükemmel bir şekilde ağırlayacağına dair ön bilgi veriyor. Cafe Cadde’de servis kahvaltıdan başlıyor. Klasikleşen Cafe Cadde yemekleri haricinde mevsime göre değişen menüler ve saat 15.00- 18.00 arası servis edilen Çay Saati gibi menüler de mevcut. Ayrıca hafta sonları çok talep gören Cumartesi Büfesi ve Pazar Büyük Büfe adlı açık büfe brunchları var. Mutfak şefi Kerem Delibalta, salatalardan Keçi Peynirli Enginar Salatası ve Avokadolu Kinoa Salatasını, ana yemeklerden de Kuzu Tandır ve Viyana Dana Şnitzel ’in yüksek beğeni ve talep gördüğünü belirtiyor. Herkese gelip bir kere denemelerini tavsiye ettiği yemek ise Dana Kaburga. Tuz ve karabiber ile marine edilen kaburga az su ile 180 derece fırında ağzı kapalı olarak 3 saat pişiriliyor. Daha sonra ise kaburga parçalanıp üzerine bastırılıp şekil vererek buzdolabında 2 saat bekletiliyor. Tüm bu meşakkatli hazırlıktan sonra şefin en favori yemeğini tadabiliyorsunuz.

Şefin Favorisi: Dana Kaburga

Big Chefs’in Büyük Lezzetleri

“Her mevsim yeni bir başlangıç ve her yeni başlangıç yeni mutluluklar” inancıyla yola çıkan Big Chefs, sunduğu menüsüyle sıcak buluşmalara ve keyifli zamanlara ev sahipliği yapıyor. Bu ev sahipliğinde menüler her 6 ayda bir değişiyor. Kış menüsünde fajita (steak, bonfile, tavuklu, combo) ağırlıklı lezzet içeriği geride kalırken yaz menüsünde yok yok. Patates Kaplı Tavuk, Hindistan Cevizli Tavuk, Kebaptos, Çökertme Kebabı, Misket Köfteli Spagetti… Özetle Türkiye’nin yöresel yemekleri modern yorumlarla hazırlanıyor, dünya mutfağından seçkin lezzetlerle birlikte misafirlere sunuluyor. Günlük 150 çeşit yemeğin çıktığı Big Chefs’in -isminden de anlaşılacağı üzere- büyük şefleri var. Uzman, şef koordinatörlerin hazırlamış olduğu lezzet reçeteleri Türkiye’deki ve dünyadaki tüm Big Chefslerde bire bir uygulanıyor. 2011 yılından beri ekip içinde yer alan Şef Erdal Özbay ise “Lezzetlerimizle büyükçe büyüyoruz” diye ekliyor. Şefe göre bu lezzetler arasında ön plana çıkanı ise Kebaptos…

Şefin Favorisi: Kebaptos

İlgili Mesajlar

Aşk Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!

Dilek Editör

Caddebostan’da ‘Kadının Adı Var’…

Dilek Editör

Yeni Yılın Zamansız Tasarımı Jumbo’dan…

Dilek Editör

Yorum Yap