Cadde Dergisi
Eğitim

Çocuklar Sanat ve Teknolojiyle Buluşuyor…

İstanbul Modern’deki Art Maker Lab Öğrenme Merkezi, çocuk ve gençlere sanatı yeni teknolojilerle üretme fırsatı sunuyor. 7-15 yaş arası çocuk ve gençlerin ücretsiz olarak katılabildiği Art Maker Lab’de sanatçıların katılımıyla söyleşi ve atölyeler de gerçekleşiyor.

İstanbul Modern’in İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen Art Maker Lab Öğrenme Merkezi’nde çocuk ve gençler, sanat ve teknolojiyle buluşuyor. Hafta içi okul grupları, hafta sonları ise 7-15 yaş arası çocukların ücretsiz olarak katılabileceği Art Maker Lab, müzede özel donanımlara sahip bir mekânda gerçekleştiriliyor.

İstanbul Modern tarafından çocuk ve gençler için geliştirilen, tasarlanan ve uygulanan Art Maker Lab Öğrenme Merkezi, özel teknolojik donanımlarla sanat yapıtına, üretimine, yaratıcılığa ve keşfetmeye odaklanıyor. Çocuklara sanat çalışmalarında teknoloji kullanımına ilişkin bir perspektif sunan merkez, teknoloji kullanım alışkanlığının yaratıcı sanatsal deneyimlere yönlendirilmesine katkıda bulunuyor.

“Robotlar Sanat Yapar mı?”

Art Maker Lab Öğrenme Merkezi’nin ilk programı “Robotlar Sanat Yapar mı?” başlığıyla çocuklarla buluşuyor. Çalışmalarında sanat ve teknolojiyi buluşturan sanatçı Bager Akbay’ın önerileri ve tasarımlarıyla oluşturulan “Robotlar Sanat Yapar mı?” eğitim programı, “Şans Eseri Sanat”, “Şipşak”, “Ansızın Ben”, “Büyüyen Oyun Platformu” ve “Sihirli Kitap” adlı beş farklı istasyondan oluşuyor.

Çocuklar sanatçılarla buluşuyor

Atölyeye katılan çocuklar sanatın teknolojiye ilişkisini keşfederken, Art Maker Lab Buluşma Etkinlikleri’yle de mimarlar, mühendisler, tasarımcılar, sanatçılar ve bilim insanlarıyla bir araya geliyor. Kısa bir söyleşi ile başlayan buluşma etkinlikleri, çocukların programın yürütücüsüyle birlikte teknoloji ve sanat arasında bağ kurmaya aracı olan kısa atölye uygulamalarıyla devam ediyor.

Ücretsiz atölyeler

“Robotlar Sanat Yapar mı?” ve “Art Maker Lab Buluşma Etkinlikleri” adlı iki farklı eğitim etkinliğini içeren Art Maker Lab Öğrenme Merkezi programı, pazartesi günleri hariç, hafta içi her gün eğitim kurumları ve hafta sonları bireysel katılımcılar için ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Katılmak için rezervasyon yaptırmak yeterli.

İlgili Mesajlar

Dünya Daha Yaşanabilir Bir Yer Oluyor!

Dilek Editör

Türkler Instagram’ı Çok Sevdi!

Dilek Editör

Uğur Okulları erkenSTEM Yaklaşımını Bir Adım İleriye Taşıyor!

Dilek Editör

Yorum Yap