Cadde Dergisi
En Yeniler Kültür Sanat

Çok Satan İki Kitabın İkinci Baskıları Raflarda…

Biri felsefe diğeri liderlik alanında olan Cehaleti Anlamak ve Çatışma Yönetimi adlı iki kitabın ikinci baskıları kitapçılarda yerini aldı.

Cehaleti Anlamak (Daniel R. DeNicola) Amerikan Yayıncılar Birliği tarafından en prestijli ödül olan PROSE ödülünü almış, MIT tarafından yayınlanmış başarılı bir felsefe kitabıdır.

Çatışma Yönetimi (Kenneth Cloke & Joan Goldsmith) Kurumsal kültürlerde liderlerin çatışmaları yönetmek için hangi iletişim becerilerine sahip olduklarını aktarıyor. Kenneth Cloke Sınır Tanımayan Arabulucucular derneğinin kurucusudur.

Cehaleti Anlamak Hakkında:

Cehalet, basit bir bilgi eksikliğinden daha fazlasıdır. Neden mi?

Günümüzde cehalet oldukça revaçta. Politikacılar, “Sonuçta ben bir bilim adamı değilim ya,” diyerek argüman sunuyor. Öfkeli vatandaşlar, Latince bir deyim duyduklarında hemen karşı çıkıyorlar: Burası Amerika, Meksika’da ya da Latin Amerika’da yaşamıyoruz! Uzmanlık değil de deneyim eksikliği bir yeterlilik hâline geliyor. Kabul gören sahte haberler ve yinelenen yanlışlıklar sarsılmaz inançlara dönüşüyor. Amerikan hükümeti ve tarihine ilişkin cehalet öylesine endişe edici durumlara varmakta ki ideal bir kültürlü vatandaş fikri artık garip karşılanıyor. Komplo teorileri ve yanlış bilgi serpilip budaklanıyor. Yaşadığımız çağın ismi Bilgi Çağı olabilir ancak hiç de öyle yeterli bilgilendiriliyor gibi görünmüyoruz.

Filozof Daniel DeNicola bu kitapta cehaletin keşfine çıkıyor cehaletin bolluğu, dirayeti ve neden olduğu sonuçlar üzerine derin bir gözlem sunuyor. Cehaleti anlamayı hedefliyor ki bu hedef en başta paradoksal görünüyor. Bilinmeyen nasıl olup da bilinir kılınır ve hâlâ bilinmeyen olma özelliğini sürdürür?

DeNicola cehaletin bir eksiklik ve boşluktan fazlası olduğunu, bilgi ile dinamik ve karmaşık etkileşimlerde bulunduğunu öne sürüyor.

Daniel R. DeNicola, felsefe profesörüdür. “Cehaleti Anlamak” adlı kitabıyla 2018 yılında Amerikan Yayıncılar Birliği’nden PROSE ödülünü almıştır.

Çatışma Yönetimi Hakkında:

Günümüzün çalkantılı çalışma ortamlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan bu kitap baskı, bize, işyerinde hem artalıklı hem de kronik çatışmaların önlenmesi ve çözülmesi için on temel stratejiyi sunmaktadır. Kitap çatışma yönetimi, dönüşümsel çatışma koçluğu ve örgütsel sistem tasarımında liderlik üzerine yeni bölümler içermektedir.

“Çatışma Yönetimi, herhangi bir işyeri ortamındaki çatışmaları çözmeye yardımcı olacak yeni ve benzersiz bilgilerle size rehber olacaktır.”

İlgili Mesajlar

Bu Hastalık Su İçerken Bile Çıkabilir…

Dilek Editör

Dünya Karikatürünün Oscar’ı Kadıköy’de…

Dilek Editör

BBC Earth’ün çığır açan belgesel dizisi Soylar ekranda!

Dilek Editör

Yorum Yap