Cadde Dergisi
En Yeniler Kültür Sanat

Editör Ne Yaşar Ne Yaşamaz!

Sizce bir editör ne yapar? Editörün görev ve sorumlulukları nelerdir? Editör kimdir?

En son hangi kitabı okudunuz? İşte o kitabı sizin okuduğunuz kitap haline getiren kişi aslında bir editördür. Elbette yazarı, yayıncısı, dizgicisi, grafikçisi büyük bir ekip çalışmasının ürünü ancak bütün bu süreci yöneten ve takip eden kişi olsa olsa bir editördür mesela. İnsanlara mesleğimi söylediğimde şöyle derler “Editör şey oluyor değil mi, hani, noktasıydı virgülüydü falan… onları düzeltiyorsun.” Bu işin gözle görülen kısmı sadece. Sonra ne yaptığımızı anlatınca “Oooo zor işmiş” diyorlar.

Evet elbette imla hatalarını düzeltiyoruz, anlam hatalarını, kayma ve akış sorunlarını… ancak zayıf kalan ifadeleri, uzadıkça uzayan cümleleri, paragraflar dolusu yazıldığı halde mesajı hala iletemeyen bölümleri de çalışıyoruz. Mantık hatalarını, akış problemlerini, yazarın itibarını, gücünü ve okurun itibarını ve gücünü. Sonra yayıncının kaygılarını, hedeflerini… Bir kitap, kitap olurken nasıl olursa herkes bundan tatmin olur, bunu da düşünüyoruz biz.

Bazen bir kitap henüz sadece arzu aşamasındayken…
Bazen fikir aşamasındayken…
Bazen başlanıp da bir türlü bitirilememe aşamasındayken…
Yazar ilerleyemiyorken…
Bazen de yazılıp bitirilmiş ama bir türlü gün yüzüne çıkarılamamışken…
Hatta bazen de hiç akılda yokken…

Bir editör, işleri yeniden yola koyabilir. Durmuş bir çalışmayı harekete geçirebilir. Gelmeyen ilhamın(!) mentoru olabilir. Umutsuz bir yazarın yeniden kendine güvenmesinde, bir türlü anlatılamayan bir şeyin dile gelmesinde, karmakarışık metinlerin hizaya çekilmesinde bir editörün parmağı olabilir.

Her Şey Bittiğinde Her Şey Bitmiş midir?

Hayır. Editör bu kez kitabın hangi ebatta, hangi cins bir kağıtta, nasıl bir kapakla, nasıl bir söylemle daha iyi duracağını düşünüyordur. Arka kapağında neler yazacağını, yazarın/yayıncının hak ve sorumluluklarını, kitabın hitap ettiği kitleye en çok hangi araçla en iyi şekilde ulaşacağını… Muhtemelen yine bir editör düşünüyordur.

Taçsız Kral, İsimsiz Kahraman

Bizler ismi anılmayan, yüzbinlerce satsa bile bir kitap hiç tanınmayan emekçileriz aslında. Seve seve yaptığımız kitaplardan geriye sadece seve seve yaptığımız bir kitap kalır. Bir araştırma yapılsa, işini yapma sebebi sadece o işi sevmek olan tek profesyonel grup biz olabiliriz belki. Çünkü bazen bir sayfayı hale yola koymak saatler sürer, bazen “Ya burada başka bir şey demeli, bu kelime buraya hiç olmamış” çıkarımı, günler süren bir “o kelime neydi yaaaa” akışı başlatır.

Müşkülpesentliğimiz işgüzarlıkla karışsa da aslında sadece takıntılı mükemmeliyetçileriz.

Herkes “Aaaaabi kimse kitap okumuyo yaa” derken, biz bunun tersine inanan romantikleriniz.

Tüm Dünya Okuyacakmış Gibi Çalışmak…

İşte bunu yapan biri varsa o kesinlikle bir editördür.

İlgili Mesajlar

Edebiyat Dünyasının Belleği Artık Kadıköy’de…

Dilek Editör

Anabilim’den Eğitime Dev Destek…

Dilek Editör

Romanlar yoluyla beyni öğrenmeye ne dersiniz?

Dilek Editör

Yorum Yap