Cadde Dergisi
RÖPORTAJLAR

GaleriFe İle Sanat Hem Sanat Hem Bizim İçin!

Sanat sanat için midir, halk için midir? Bir zamanların sanat anlayışı için, sanatçının cevaplaması gereken en önemli sorulardan biri elbette bu tanıdık soru. Şimdi artık her şey gibi sanat da anlatmak ve anlaşılmak için var sanki. En azından bu düşünceyi benimseyen sanatçıların ve sanatseverlerin sayısı da dikkat çekici oranda… GaleriFE de 2011 yılından bu yana Çiftehavuzlar’daki mekânında sanatçı, sanat eseri, izleyici ve koleksiyoner arasında zarif bir köprü kurarak ülkemiz çağdaş sanatının en değerli isimlerini Anadolu Yakası sanatseverleriyle buluşturuyor. 

Art Walk, Studio Visit, Artist Talk, Sanat tarihi dersleri gibi etkinliklerle izleyici ve koleksiyonerler için birbirinden ilgi çekici etkinliklere ev sahipliği yapan galeri bizleri bu kez, Kurucusu Filiz Şahinoğlu’nun önderliğinde çağdaş resim sanatının en değerli isimlerinden Mustafa Pilevneli ile buluşturuyor. 24 Mayıs’ta başlayan sergi 24 Haziran’a kadar gezilebilecek. Biz de bu vesileyle GaleriFE’nin kurucusu Filiz Şahinoğlu ile konuştuk.

Kurulduğunuz günden bu yana bizleri, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Burhan Doğançay, Leyla Gamsız gibi önemli isimlerin eserleriyle buluşturdunuz. Şimdi de Mustafa Pilevneli’nin eşsiz eserlerinden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyorsunuz. GaleriFE sanatseverlerle buluşturacağı isimleri nasıl seçiyor?
Türkiye sanatının birbirinden değerli nice isimlerini sergilemek, izleyiciye aktarmak ve koleksiyonlara kazandırmak benim için hem büyük bir onur hem de büyük bir keyif. Aynı zamanda genç sanatçıları desteklemek, onları çağdaş sanat dünyasında görünür ve koleksiyonlarda kalıcı kılmak ayrı bir sorumluluk ve zevk. 17 yıldır bu sektördeki yöneticilik ve galericilik hayatımda edindiğim dostluk ve profesyonel iş ilişkilerinin sağlamlığı sayesinde bu gün birçok özel isimle keyifli sergiler gerçekleştiriyoruz. Mustafa Pilevneli de bu çok özel isimlerin başında gelen bir sanatçı. GaleriFE’nin belli bir çizgisi var genelde sanat tarihinden beslenen, usta sanatçılara ağırlık veren ama bugün çağdaş sanat ortamında farklı üretim tekniklerini deneyen birçok başarılı genç sanatçı yetişiyor. Biz de kendi çizgimize uyan, inandığımız ve karşılıklı enerjimizin tuttuğu sanatçıları galerimize davet ediyoruz.

GaleriFE sadece bir sergi alanı değil. Burada aynı zamanda sanatçı, sanatsever ve sanat üçgeni içinde yer alan pek çok ilgi çekici etkinlik de düzenliyorsunuz. Bize bu etkinliklerden bahsedebilir misiniz?

Benim için bir sergi, eserlerin duvara asılıp, kalabalık bir sergi süreci yaşanmasıyla bitmiyor. Sergilenen eserlerin izleyiciye geçmesi, izleyicinin sergiyi gezip gitmesiyle değil galeride vakit geçirmesiyle gerçekleşiyor. Çünkü sanatsever çoğu zaman sergiye ya da sanatçıya dair hiçbir şey sormadan çıkıp gidiyor. Biz de gelen her izleyici ile diyalog kuruyor, sanatçıyı sergiyi ve eserleri anlatıyor, sohbet ortamı yaratıyoruz. Aynı zamanda izleyiciyi ve koleksiyoneri besleyici etkinlikler düzenliyoruz. Sanatçı konuşmaları, workshoplar, sanat tarihi dersleri, izleyici-koleksiyoner-sanatçı buluşmaları, atölye gezileri gibi.

Anadolu Yakası’nın en önemli galerilerinden birisiniz. Bundan lokasyon olarak bulunduğunuz yerin de önemi olduğunu düşünüyorum. Kadıköylülerin de iyi birer sanat takipçisi olduklarını söyleyebilir miyiz?
Anadolu Yakası’nın sanat mekânları açısından tabii ki büyük bir eksiği var ancak dinamik bir enerjiye sahip, ilgili ve etkinlikleri sıkı takip eden bir önemli bir sanatsever kitle yaşıyor burada. Her sergimiz çok yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor. Sadece Bağdat Caddesi civarı değil Anadolu Yakası’nın uzak semtlerinden de her sergimize gelen sanatseverlerimiz var. Ancak Avrupa Yakası izleyicisi çok fazla bu tarafa gelmiyor ondan biraz şikayetçiyiz.

İyi bir galeri olmak öyle sanıyorum ki aynı zamanda birçok unsuru da içinde barındırıyordur. GaleriFE hem sanatçılar hem de sanatseverler için etik ve samimi bir yaklaşım benimsiyor. Bize nasıl bir vizyonla ilerlediğinizden bahsedebilir misiniz?

Böyle bir işte güven ve samimiyet çok önemli. Sanatçı, izleyici, koleksiyoner ve galeri arasında etik ilişki kurulması bizim en çok değer verdiğimiz şey. Biz bunu iyi kurduğumuza inanıyoruz çünkü hem birçok insanın yeni koleksiyona başlamasına vesile olduk hem de birçok usta sanatçıyla ilk kez çalışırken hiçbir sıkıntı yaşamadık. Sanatçının galeriye duyduğu güven de çok önemli, sanat alıcısının duyduğu güven de. Aynı zamanda buraya ödev yapmaya gelen öğrenciler de olsun, yoldan geçen herhangi biri de olsun herkese gösterdiğimiz güler yüz, samimiyet ve ilgi bizim için çok önemli bir detay.

Pilevneli’nin Dünyası GaleriFE’de

Filiz Hanım, biraz da sizden bahsetmek istiyorum. Uzun yıllar süren satış ve pazarlama yöneticiliğinden sonra sanat galerisi sahibesi olmaya uzanan yolu bizimle paylaşır mısınız?
11 yıl bir Amerikan şirketinde satış ve azarlama yöneticiliği kariyerimden sonra, her zaman sevdiğim, ilgiyle takip ettiğim, bana nefes aldıran bir alan olan sanata yöneldim. 17 yıllık sanat kariyerimde galeri yöneticiliği ve kuruculuğu yaptım. Birçok özel isimle sergiler yapıp çok kıymetli koleksiyonlara eserler kazandırdım. Kendim de aynı zamanda koleksiyon yapmaktayım. 2011’den beri de Çiftehavuzlar’da, kurucusu olduğum GaleriFE çatısı altında değerli sanatçıları, dostları ve sanatseverleri bir araya getirmekteyim.

Şimdi Mustafa Pilevneli sergisiyle buluşturdunuz sanatseverleri. Bu sergide bizleri neler bekliyor?

Mustafa Pilevneli benim 17 yıldır sergilerini yapmaktan, eserlerini seyretmekten, koleksiyonlara kazandırmaktan büyük keyif aldığım bir sanatçı. Dostluğu, sohbeti, bilgisi ve birikimiyle her zaman en kıymetlilerimden. İlk kez 2013’de GaleriFE’de sergisini açtığımızda da aynı heyecandaydım… Aradan geçen zamanda her karma sergimizde resimleri yer aldı ve şimdi son sergisi “Pilevneli’nin Dünyası” ile yine hala aynı heyecandayım. Bu sergi 1.5 – 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda ilk kez izleyici karşısına çıkan yeni eserlerinden oluşuyor. Fenerbahçe, Mavi Yolculuk, Bodrum, Ağaçlar, İstanbul ve daha fazlası, doğanın Pilevneli hali.. Aynı zamanda hocanın 77. Yaşına özel Sanat Tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu ile çok özel bir kitap hazırladık. Mustafa Pilevneli’nin sergideki yeni eserleri dahil tüm eserlerini içeren ve kendi hayatından çok özel anıları, fotoğrafları ve detayları gösteren, koleksiyon niteliğinde bir kitap, sergi açılışı ile birlikte sanatseverlere sunuldu.

Özellikle sanatseverler için iyi bir galerinin önemi nedir? Bu açıdan GaleriFE nasıl bir galeri?

Benim için önemli olan öncelikle sıcak, güler yüzlü ve samimi bir ortam, etik ilişkiler. Dışarıdan aldığımız yorumlar da hep bu yönde oluyor. Demek ki doğru bir enerji ve güven ile insanlara ulaşıyoruz. Bilgi ve birikimli bir ekiple işinizi seviyorsanız da daha önemlisi yok.

Gelecekte GaleriFE çatısı altında neler gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?

İlk olarak planımız öncelikle yurtdışı olmak üzere fuarlarda sanatçılarımızı temsil etmek. Sergilerimizi ve sanatçılarımızı daha büyük projeler ve işbirlikleri ile daha büyük bir sanatsever kitlesine ulaştırmak.

İlgili Mesajlar

37 Düş Zap Suyu’nda Yüzer ve Muhteşem Bir Kitap Olur: Zap Suyu Düşleri…

Dilek Editör

Çocuğun Var mı Kitabın Var!

Dilek Editör

Tel Dolap’la Yemekleriniz İçin İlham Alın!

Dilek Editör

Yorum Yap