Cadde Dergisi
Kültür Sanat

Her Perşembe Saat 4’te Kitapçılarda…

Gezi kitapları ve televizyon programlarıyla adından söz ettiren Fatih Türkmenoğlu bu kez hikâye kitabı ‘Her Perşembe Saat 4’te’ ile okurların karşısına çıkıyor… İclal Aydın’ın önsözü ve Meltem Cumbul, Aret Vartanyan, Tan Sağtürk, Özgür Mumcu, Pelin Batu, Tuluhan Tekelioğlu, Mert Fırat’ın arka kapak yorumlarıyla ‘Her Perşembe Saat 4’te’ İnkılap Kitabevi tarafından yayımlandı.

Gezginliğiyle bilinen, her gezdiği yerden insan hikâyesi biriktiren Fatih Türkmenoğlu, Her Perşembe Saat 4’te kitabında yine merkeze insanı koyuyor. Kadınların yaşamlarını, zorluklarını, mücadelesini, umutlarını taşıyor satırlara… Birbirinin içinden geçen dört ayrı hikâyede; Gül Hanım’la 70’ler ve 80’lerin İstanbul’unda, çok renkli bir hayata tanıklık edeceksiniz. Fatma Fairy ile Amerika’da striptiz kulüplerde erotik dansçı olarak çalışan bir Türk mühendisi tanıyacaksınız. Amerikalı hemşire ve Nedret ile hayatın amacını arayacak, tek akrabası İstanbul’da yaşayan Susan Cohen’de de her şeyden nasıl vazgeçilebileceğini hissedeceksiniz.

Birbirinden çok farklı görünen, birbirlerinden binlerce kilometre uzakta yaşayan kadınlar, aslında incecik iplerle birbirlerine bağlılar. Denizli, Miami, İstanbul, Chicago; sisler altında kesişiyorlar. Zamanlar, hayatlar, şehirler, hayaller birbirine değiyor. “En az gerçek olduğunu iddia ettiğimiz dünya” kadar sahte; en sahtenin özü kadar gerçek…

Fatih Türkmenoğlu, ince detayları, içimizi sıcacık ısıtan gözlemleriyle, okuruna çok yakın bir yerde duruyor. Karakterlerini çok büyük bir titizlikle gözlemlerken, bambaşka dünyaların kapılarını aralıyor. Her Perşembe Saat 4’te, okuyucuyu sarıp sarmalayan ve “hiç bitmese” dedirten bir kitap. Türk Edebiyatı’na birbirine bağlı uzun hikâyelerle yepyeni bir soluk kazandıran özel bir eser.

İlgili Mesajlar

Çok Satan Kitap Film Oldu!

Dilek Editör

‘Benim Komşum Tiyatro’ Üçüncü Dönemine Başlıyor…

Dilek Editör

Teknoloji Çağında Nasıl Çocuk Yetiştirilmeli?

Dilek Editör

Yorum Yap