Cadde Dergisi
En Yeniler Yaşam

İnternet Bağımlısı Olmuş Olabilir miyiz?

Bağımlılık tedavisinde Türkiye’nin önde gelen isimlerinin yer aldığı Moodist Hastanesi’nden Prof. Dr. Kültegin Ögel ve ekibi, internet bağımlılığı konusunda uluslararası uygulamaları ve kendi deneyimleri göz önünde bulundurarak oluşturdukları İnternet Bağımlılığı Programı ile internet bağımlılığını ailelerle grup terapi ortamında çalışmaya başladı.

Teknoloji, bilgisayar ve internet insan yaşamını başta iletişim olmak üzere birçok açıdan olağanüstü derecede etkilemiş görünüyor. Hayatımızın her alanında kullanmaya başladığımız internet bazı bireyler için sorun olmaya başladı. İnternette oyun oynama, alışveriş, sohbet, sosyal medya, cinsellik, gezinti, ekran kullanımı, mobil cihaz, kumar oynama gibi birçok durum bağımlılığa neden olabilmektedir.

Bağımlılık Kendini Nasıl Belli Eder?

İnternet bağımlılığı da tıpkı alkol-madde bağımlılıklarında olduğu gibi bağımlılığın ana bileşenleri olan tolerans, yoksunluk ve relaps gibi fiziksel ve psikolojik belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler, internetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçirilen zamanın önemini yitirmesi, internetten yoksun kalındığında sinirlilik hali ve saldırganlık olması, kişinin okul, iş, sosyal ve ailevi hayatının giderek bozulması gibi durumlara neden olmaktadır.

Kişinin internet kullanımı ile ilgili verdiği sözleri tutamaması, süre konusunda zorluklar yaşaması, ben kontrol ederim, istersem oynamam, bir kereden bir şey olmaz gibi söylemler problemin başladığına işaret etmektedir.

İnternet bağımlılığı için hobilerden uzak durma, olumsuz ve bağımlı arkadaş çevresine sahip olma, okul başarısı düşük, aile içi çatışmalar, sağlıklı iletişimi olmayan aile üyeleriyle yaşama, sosyal ilişkilerinde kendini ifade etmekte güçlük yaşama, aileleri teknolojiyi olumsuz ve bilinçsiz kullanan bireyler risk altındadır.
Bağımlılık tedavisinde Türkiye’nin önde gelen isimleri Moodist Hastanesi’nden Prof. Dr. Kültegin Ögel ve ekibi, internet bağımlılığı konusunda uluslararası uygulamaları ve kendi deneyimleri göz önünde bulundurarak oluşturdukları İnternet Bağımlılığı Programı ile internet bağımlılığını ailelerle grup terapi ortamında çalışmaya başladı. Bu program kapsamında; ailelerle internet bağımlılığı, yaşa özgü sağlıklı kullanım sınırları, kural koyma, sorumluluk verme gibi konular çalışma alanları olarak belirlendi.

Moodist İnternet Bağımlılığı Program İçeriği

• Kime internet bağımlısı diyoruz?
• Çocuğunuz gerçekten bağımlı mı?
• Çocuğunuz çok kullanıyorsa ne yapmak gerekir?
• Doğruları yanlışları öğrenmek için programa katılmak
• Kardeşlerine nasıl davranmalısınız?
• Küçüklerin de internete çok düşmemesi için neler yapabilirsiniz?

Tedaviler ışığında, aile içinde oluşmuş eski ve şimdiki problemler üzerine çalışmak, aileye iletişim becerileri kazandırmak, çocuklarına kural ve sınır koyma, sorumluluk verme ve sorumluluklarını sürdürme becerisi kazandırmak, ailenin çocuklarına yeni hobiler, aktiviteler bulmaları için teşvik etmelerini sağlamaları çok önemlidir.

Aileleri teknoloji ile savaşmak yerine, çocuklarını anlamalarını ve asıl soruna odaklanarak çözüm bulmalarını hedeflemek gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

Mabel Matiz Viyana’yı Salladı!

Dilek Editör

Yazın Enerjisini Cafe Cadde’de Yakalayın…

Dilek Editör

Malta’da Vatandaşlık ve Oturum İzni…

Dilek Editör

Yorum Yap