Cadde Dergisi
Eğitim

Koç Üniversitesi’nden Bağış Atağı…

Koç Üniversitesi’nin ülke genelinde başarılı ve ihtiyaç sahibi gençleri üstün eğitim imkânlarıyla buluşturma hedefi ile 2011 yılında başlattığı “Anadolu Bursiyerleri Programı” öğrencileri bağışçılarıyla buluştu. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın ev sahipliğinde, Divan Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen Anadolu Bursiyerleri Teşekkür Gecesi’ne, yaklaşık 750 bağışçı ve bursiyer katıldı. 14 öğrenciyle başlayan proje yedi yılda eğitim seferberliğine dönüştü. Bugün bağışçı kurumların sayısı 220’yi aşarken kişisel olarak bağışta bulunanların sayısı 1000’e yaklaştı. Anadolu Bursiyerlerinin sayısı ise 36 kat artarak 500’e ulaştı.

Koç Üniversitesi’nin ülke genelinde başarılı ve ihtiyaç sahibi gençleri üstün eğitim imkanlarıyla buluşturma hedefi ile 2011 yılında başlattığı “Anadolu Bursiyerleri Programı” öğrencileri, bağışçıları ile buluştu. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın ev sahipliğinde, Divan Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen Anadolu Bursiyerleri Teşekkür Gecesi’ne, 750 bağışçı ve bursiyer katıldı. Anadolu Bursiyeri Duygu Tan’ın sunduğu etkinlikte, yine bursiyerlerden oluşan Aylin Temiz ve Lokman Kaya müzik grubu seslendirdiği çeşitli yörelere ait türkülerle, Murat Hoşgör, Kaan Ersoy ve Selen Esmen üçlüsü ise dans gösterileri geceye renk kattı.

2011 yılında yedi bağışçı kurumun, 14 öğrenciye verdiği destekle başlayan proje, aradan geçen yedi yılda adeta bir eğitim seferberliğine dönüştü. Koç Üniversitesi mezunlarının da büyük destek verdiği programa bu yıl Koç Üniversitesi mezunlarının bursiyeri olarak 18 yeni öğrenci katıldı. Bugün bağışçı kurumların sayısı 220’yi aşarken kişisel olarak bağışta bulunan hayırseverlerin sayısı 1000’e yaklaştı. Koç Üniversitesi’nin 25. yılını kutladığı 2018 yılında, Anadolu Bursiyerlerinin sayısı 36 kat artarak 500 kişiye ulaştı.

Etkinlik, Koç Üniversitesi’nin kurucusu merhum Vehbi Koç’un, “Bir memleketin kalkınmasında iyi eğitim görmüş lisan bilen, kabiliyetli gençlerin çok büyük tesiri olduğuna inanan bir insanım” sözleriyle eğitime verdiği önemi vurguladığı kısa film gösterimiyle başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Umran İnan, programın eğitimde fırsat eşitliğini yaygınlaştırma misyonunu taşıdığını ve projenin iş dünyasının farklı sektörlerini Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelen gençlerle ortak bir paydada buluşturduğunu belirterek bu program sayesinde toplumun değerli liderlerinin, ülkemizin geleceği olan bu gençlerin ülkemize ve dünyaya katkıda bulunacak bireyler olarak yetişmesine olağanüstükatkı sağladığını vurguladı.

Bağışçı kurumlar adına söz alan İstanbul Sanayi Odası Başkanı ve Bahçıvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, programın mimarı olarak Prof. Dr. Umran İnan’ı tebrik etti. Anadolu Bursiyerleri bağışçılarından Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper de Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk’ün başarılı öğrencilere yatırım yapılması için başlattığı çalışmaların, bugün Anadolu Bursiyerleri Programıyla devam ettiğini görmekten gurur duyduğunu belirtti.

Mezun bağışçılar adına söz alan 2006 Mezunu Orhan Özalp ise bursiyerlere hayat boyu öğrenme arzularını canlı tutmaları çağrısında bulundu. Özalp, mezunların da eğitim aldıkları üniversiteye geri verme misyonu taşıyarak, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere aynı eğitim imkanları tanımanın önemine vurgu yaptı. Bursiyerler adına konuşan Adıyamanlı Şevval Karadağ ise bursiyer olarak Koç Üniversitesi’nde tıp eğitimi alma şansı elde ettiğini ve en büyük arzusunun gelecekte başka öğrencilerin hayatına aynı katkıyı sağlamak olduğunu söyledi.

İlgili Mesajlar

Sınavda Başarı İçin Sadece Bilgi Yetmez…

Dilek Editör

Türkiye Çalışanlarını Mutlu Edemiyor!

Dilek Editör

Türkler Instagram’ı Çok Sevdi!

Dilek Editör

Yorum Yap