Cadde Dergisi
En Yeniler RÖPORTAJLAR

Tel Dolap’la Yemekleriniz İçin İlham Alın!

Televizyonun hayatımızda ne kadar büyük değişimlere yol açtığını hepimiz biliyoruz. Özellikle son yıllarda hepimizin ilgiyle izlediği yemek kanalları eminim sizlerin de mutfak alışkanlıklarınızda pek çok değişime sebep olmuştur. Bu değişimin en sevindirici yanı, genç yaşlı, zengin fakir demeden herkesin kendi yemeğini pişirmek konusunda özgüven tazelemesi ve bu işe yeniden istek duyması sanırım.

Gıdaları geleneksel yöntemlerle saklama ve pişirme, mevsimine göre beslenme sağlıklı bir yaşam için düşündüğümüzden çok daha önemli. Aynı zamanda pratik, sürdürülebilir ve ekonomik… Geleneksel yöntemleri izleyerek mevcut alışkanlıklarını değiştiren oyuncu Gizem Erman Soysaldı ile şef Müşerref Kartaler, programda yayınlanan reçetelerin yanı sıra birçok farklı tarif ve yöntemin de yer aldığı Tel Dolap adlı kitapla yeniden karşımızdalar. LAV’ın katkılarıyla, Remzi Kitapevi etiketiyle çıkan kitapta neler var, program nasıl doğdu ve daha pek çok şeyi Gizem Erman Soysaldı’ya sorduk.

Yaptığınız televizyon programının pek çok kadın için ilham ve cesaret verici olduğunu düşünüyorum. Tel Dolap nasıl doğdu?

Ne güzel sözler bunlar. Çok teşekkür ederim. Tam olarak hayal ettiğim şey buydu, böyle bir etki yaratmak. 2014 yılıydı, Arka Sokaklar dizisinde yoğun bir set dönemi geçiriyordum. Bir gün evde, yemek programlarını seyrederken Tel Dolap konsepti aklıma geldi, keşke böyle bir program olsa diye geçirdim içimden. Sonrasında programı tasarladım, kanalla görüştüm. Aynı dönemde Müşerref Kartaler ile tanıştık. Danışman olarak uzman bir şefle çalışmamız gerekiyordu. Tüm bu projeyi kurgulama aşamasında hamile olduğumu öğrendim. Ancak bu hayata geçirmek istediklerime engel olmadı. Hamilelik süresince ve Taylan bir yaşında olana kadar, iki sezon Tel Dolap’ı çektik.

Geçtiğimiz günlerde, programda yer alan tarifleri içeren bir de kitap çıkardınız, öncelikle hayırlı olsun… Kitap için nasıl bir tarif seçkisi yaptınız? Bu kitapta bizi neler bekliyor?

Tel Dolap kitabı hazırlıklarında hem programda uyguladığımız tariflerden hem de farklı tariflerden bir seçki oluşturduk. Tariflerin kolay ulaşılabilir malzemelerden oluşmasına çok dikkat ettik. Geleneksel tariflerin yanı sıra yeni nesil genç, vegan, şekersiz tariflere de kitabımızda yer verdik. Tel Dolap, mevsimine göre uygun beslenmeyi ve mutfak hazırlıklarını pratik ve doğal yöntemlerle bir araya getiren keyifli bir rehber kitap. Kadınların özellikle mutfakta hayatlarını kolaylaştırmak, onlara yenilik katmak istedik.

Kullandığınız reçetelere nasıl ulaşıyorsunuz?

Müşerref zaten iki sezon birçok tarif oluşturmuş ve biriktirmişti. Tel Dolap için birlikte geleneksel tariflere ufak dokunuşlar yaparak, Tel Dolap konseptine uygun hale getirdik.

Sizi izlerken her şey çok kolaymış gibi geliyor, pratikte de gerçekten kolay mı?

Büyükannelerimizden bildiğimiz kadarıyla, Anadolu’da en temel alışkanlığımız kış gelmeden yapılan hazırlıklar ve yazdan, sonbahardan hazırladığımız yiyecekleri kış için saklamaktı. Eskiden her şey evde yapılırdı. Mevsimi dışında hiçbir gıda tüketilmezdi. Doğadan henüz bu kadar kopmamıştık. Tel Dolap ile birlikte şehir hayatının yoğunluğunda aynı düzeni nasıl kurabiliriz, kendi evimizde mevsimine özel lezzetleri nasıl kolay hazırlayarak, hayatımıza eski doğallığı katabiliriz sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. Ve bu yanıtları en pratik haliyle okuyucularımızla paylaştık. Amacımız şehrin karmaşasında insanların evde ketçap, makarna, şerbet, turşu, tarhana yapmaları için onlara cesaret ve ilham vermek… Elbette bir de bunların aslında düşündükleri kadar da zor olmadığını göstermek.

Geleneksel tariflere burun kıvırdığımız günler geride kaldı. Evde tarhana yapmak, erişte kesmek, bamya kurutmak… Şimdi ise eski dostumuzla kavuşmanın mutluluğu içindeyiz. Ne olmuştu da sırt çevirmiştik anneannemizin reçetelerine?

Evet, birkaç nesildir özellikle şehirlerde tamamen unutulmuştu geleneksel tarifler. Yoğun tempolu şehir yaşamında kişiler mevsimine uygun meyve, sebzelerle yemek yapmak, ürettiklerini saklamak ve dönüştürmek gibi geleneksel metotlara vakit ayıramaz duruma gelmişti. Şimdi herkes doğal ve sağlıklı yaşamı en pratik haliyle hayatlarına sokmak için çaba harcıyor. Tel Dolap kitabı da bu çabaya karşılık güzel bir alternatif olarak okuyucularıyla buluştu.

Mutfaklarımız eski itibarlarını yeniden kazandı… Bunda sizlerin payı çok büyük. Herkes yemeğini kendi pişirmek, saklamak ve tüm gün kendi yemeklerini yanında taşıyarak tüketmek, sağlıklı beslenmek istiyor, sizce bu değişim nasıl oluştu?

Yediklerimizi sorgulamaya başladığımızda ve sağlıklı, doğal beslenmeye karar verdiğimizde eski günlerdeki organik yaşama da adım atmış oluyoruz aslında. Yaşam şeklimiz, hayata bakışımız ve en önemlisi de seçimlerimiz bu yönde değişiklik gösteriyor. Çünkü artık biliyoruz ki, ne yiyorsak o’yuz. Bu yüzden de yediklerimizi seçmeye, ne zaman ve nerden aldığımıza daha çok dikkat eder olduk.

“Tel Dolap sadece bir kitap değil, aynı zamanda bir yaşam pratiği”

Ülkemizde bazı şeyler bir furya gibi gelip geçiyor. Sizce mutfakla barışıklığımız geçici mi olacak?
Mevsiminde, doğal gıdalarla sağlıklı beslenme, insanların hayatlarında bir gelir geçer bir furya olarak kalmayacaktır, bu seçimi bir yaşam biçimi haline getirerek tercihlerini bu doğrultuda belirleyeceklerdir diye düşünüyoruz. Gerçek, doğal, taze bir yemeğin tadını aldıktan ve hatırladıktan sonra vazgeçemeyeceğiz gibime geliyor.

Ülkemiz mutfak konusunda gerek reçete gerekse teknik olarak çok zengin bir ülke. Öyle sanıyorum ki, hem farklı kültürlerin bir arada oluşu hem de farklılık gösteren coğrafi koşullar bu zenginliğin en temel sebebi. Bu açıdan sizi şaşırtan farklılıklarla karşılaştınız mı?

2011 yılında Soframız programını sunmuştum. O sezon yaklaşık 30 şehirde, yaklaşık 400 çeşit geleneksel yemeğin yapımına tanıklık ettim. Ülkemizin mutfak kültüründeki zenginliğini bu program sayesinde deneyimleyerek, gerçekten hayran kalmıştım. Farklı kültürlerin birleşiminden çok zengin, eşine az rastlanır bir mutfak kültürümüz olduğu görüşündeyim.

Mutfağında ilk kez geleneksel saklama ve pişirme yöntemlerini denemek isteyenlere, nereden ve nasıl başlamalarını, neler kullanmalarını önerirsiniz?

Tel Dolap Bir Kavanoz Mucize kitabımızı okuyarak başlayabilirler. Tel Dolap’ta yer alan tarifler pratik ve uygulanabilir içeriklerden oluşuyor. İlk uygulamaya, tariflerimiz arasında da yer alan ev yoğurdu ile başlanabileceğini düşünüyorum. Bizim evde 2-3 günde bir mahalle sütçümüzden aldığımız süt ile yoğurt mayalıyoruz. Oğlum için sık sık badem sütü yapıyorum. Badem sütünün kalan tortusundan enerji topu yaparak buzluğa atıyorum. Hazırladığım enerji toplarını çat kapı gelen misafirlere ikram ettiğimde hem onlar çok memnun kalıyor hem de ben mutlu oluyorum. Tüm bu detaylar düşünüldüğünde Tel Dolap sadece bir kitap değil bir yaşam pratiği olarak hayatımıza giriyor.

LAV ile olan iş birliğiniz nasıl doğdu?

Tariflerimiz hazırdı, kitap basımı için ilk olarak bir yayınevi bulmamız gerekiyordu. Daha ilk görüşmede Remzi Kitabevi, Tel Dolap’ı çok sevmişti ki henüz elimizde ne yazı ne de fotoğraf vardı.

Bir de sponsora ihtiyacımız vardı. Tam bize göre genç, dinamik, cesur ve yenilikçi bir markayla iş birliği yapmak istiyorduk. LAV ilk toplantıda Tel Dolap dünyasını sahiplendi. Aynı akşam projenin gerçekleşmesi için herkes çalışmaya başlamıştı bile. Tel Dolap hazırlıkları tam bir dişil enerji ile gerçekleşti. Bu kadar kadının yaratıcı enerjisi, pratik zekâları ile birleşti ve böyle güzel bir iş çıktı ortaya.

Son olarak program devam edecek mi? Bundan sonraki projeleriniz neler olacak?

Programımız iki sezon devam etti. Bu sezon eski bölümleri tekrar yayınlanıyor. Şimdilik gündemimizde programa devam etmek yok. Tel Dolap tarifleri kitap halinde de izleyiciyle, okuyucuyla buluşsun istedik. Kitap hem daha kalıcı hem de çabuk ulaşılabilir. Bu sezon oyunculuk kariyerime daha fazla ağırlık vermek niyetindeyim. Dizi ve film projeleri var.

Bir de bebek ve çocuklar için yemek kitabı yapmak var aklımda. Özellikle şekersiz tatlı tarifleri denemeleri yapıyorum

İlgili Mesajlar

Yeni Kitap: Bana Beni Bilen Bir Ben Lazım…

Dilek Editör

Gebelikte Tarama Testi Neden Önemli?

Dilek Editör

Dilek Editör

Yorum Yap